Virtuální trh práce: kandidáti na IT pozice vystupují anonymně - People Management Forum

S novým konceptem, jak dostat do firem nové IT zaměstnance, přichází na českém trhu společnost Techloop. João Duarte je jedním ze spoluzakladatelů této firmy. HR forum zajímalo, jak nový koncept funguje.

 

Můžete se našim čtenářům krátce představit?

Na českém HR trhu se pohybuji již několik let a mám za sebou roky praxe nejen v personalistice, ale i IT. Společně s dalším zakladatelem Techloop, Paulem Cooperem, jsme již před lety založili úspěšnou personální agenturu Hagen Human Capital. Nelíbila se nám však praxe v náboru IT profesionálů, proto jsme se rozhodli vytvořit projekt, který vyřeší problémy, s kterými se dnes firmy i IT experti při hledání nové práce potýkají.  A tak jsme před dvěma lety, spolu s naším třetím spoluzakladatelem Andrew Elliottem, spustili startup Techloop, prostřednictvím kterého mohou firmy napřímo kontaktovat IT specialisty se svými pracovními nabídkami a naopak. Během prvních čtyř měsíců se na našich stránkách zaregistrovalo až 1500 kandidátů. Dnes naše databáze čítá více než 52 tisíc uživatelských profilů (16 000 ověřených uživatelů) a téměř 2000 firem (aktivních firem 1100). Mezi registrované společnosti, které na Techloop hledají své budoucí IT zaměstnance, patří firmy jako SAP, TransferWise, Mall.cz, KPMG, Seznam nebo Airbank. Celému projektu nahrává technologie doby, kdy jsou lidé zvyklí řešit věci přímo a hned, a přesně to jsme chtěli, aby splňovala platforma Techloop. Po IT talentech je na celém trhu obrovská poptávka, pracujeme proto s širokým spektrem firem – ať už jsou to úspěšné startupy (Twisto, Kiwi a Bonami), nebo velké korporace (KPMG, T-Mobile, AirBank). Mezi uživateli lze vybírat jak z čerstvých absolventů, tak i ze seniorních manažerů s více než 20 lety zkušeností.DSC_0699

V čem je Techloop jiný než personální agentury?

Jdeme opačným směrem než ostatní firmy, které zprostředkovávají práci. O pracovní pozice se neucházejí zaměstnanci, ale firmy se naopak snaží získat potenciální kandidáty. Každého pracovníka v IT se dennodenně snaží firmy přetáhnout k sobě. Jsou tak zaplaveni pracovními nabídkami prostřednictvím mnoha různých kanálů. Techloop je virtuální trh práce, kde na dedikovaných firemních profilech mají kandidáti možnost okamžitě poznat kulturu, benefity, i firmou používané technologie. Kadidáty velmi oceňované jsou i informace o finančním ohodnocení předem. Unikátní je tento projekt zejména v tom, že uchazeči zde vystupují anonymně, a to do chvíle, než se rozhodnou dále komunikovat s firmou, která o ně projeví zájem. Nemusí odhalovat své kontaktní údaje, ale pouze uvedou své preference ohledně nové práce a co mohou potencionálnímu zaměstnavateli nabídnout oni.  Navíc jsou ušetřeni zdlouhavých a často zbytečných pohovorů, nebo telefonátů od personálních agentur, protože s firmou komunikují napřímo. Registrují se zdarma a pokud prostřednictvím naší platformy přijmou pracovní nabídku, získají navíc 500 euro, jako odměnu za férové jednání. Bonus napomáhá tomu, aby transakce probíhaly přes naši platformu a firmy se s uchazeči nedomlouvaly jinou cestou. Firmy platí poplatek pouze při úspěšném zaměstnání kandidáta, který je obvykle o 40 procent nižší než při klasickém náboru. Protože je o „ajťáky“ na trhu enormní zájem, nechtějí ztrácet čas tajemnými nabídkami. To jsme vyřešili tím, že u většiny nabídek máme odtajněné finanční ohodnocení, což na trhu není běžné.  Náš záměr byl vytvořit příjemné prostředí šité na míru IT specialistům i firmám.

Čím jsou IT specialisté při hledání práce specifičtí?

Spoustu IT expertů se řadí mezi introverty. Protože jsou však v současné době na pracovním trhu velmi žádaní, je logické, že jsou denně zaplaveni telefonáty od personálních agentur, a to nemusí každému vyhovovat. V našich průzkumech jsme navíc zjistili, že IT odborníci hledající práci nechtějí být vždy vidět. Upřednostňují soukromí a anonymitu, aby nikdo v jejich firmě nezjistil, že se poohlíží po nové práci. Nemají rádi pevnou pracovní dobu, potřebují volnost a hodně si jí považují. Většinou pro ně není smysluplné, aby dojížděli do kanceláře, dovedou pracovat o samotě i několik dní v týdnu. Dalším typickým rysem IT specialistů je, že na běžné pracovní nabídky nereagují, protože najít uplatnění je pro ně poměrně snadné. Naopak docela obtížné je mezi velkou spoustou různých nabídek najít tu nejvhodnější.

S jakými problémy se firmy při hledání IT zaměstnanců potýkají?

Firmy se dlouhodobě potýkají především s jejich nedostatkem. Čím dál více společností se po nich proto poohlíží i mimo země EU, jako je Ukrajina nebo Rusko. Bohužel ale v současné době není nikde v Evropě země, kde by měli IT expertů přebytek. Dalším problémem je přístup personálních agentur, kterých je v Česku okolo 1500. Jejich motivací je pak především provize za každého umístěného uchazeče. To samozřejmě není úplně výhodné pro firmy, které například získají přes personální agenturu vhodného kandidáta, a ta jej přitom dále nabízí jiným firmám. Navíc si firmy kvalitní IT odborníky mezi sebou neustále přetahují. Předhánějí se v nabídkách, a často k tomu používají i neetické praktiky. Problém ovšem není jen v nedostatku lidí, ale také v tom, jak moc je pro firmy důležité je najít. Z toho samozřejmě personální agentury těží, a možná i proto zůstávají jejich provize stále vysoké. A situaci nepomáhá ani fakt, že počet studentů IT oborů na českých školách stále nestačí současným potřebám firem.

Jak Techloop pomáhá překonat tyto problémy?

V první řadě mají firmy přímý přístup k obrovskému objemu kvalitních IT profesionálů. Těch je v současné době přes 16 000. A v této stále se rozrůstající databázi mohou firmy vyhledat vhodného kandidáta velmi rychle. Celý anonymizovaný profil se jim zobrazí na jedno kliknutí. Se zájemci o práci se navíc mohou kontaktovat přímo přes messengera jako na Facebooku. Není tedy potřeba žádného prostředníka, který by o nich mohl podávat nepřesné, nebo nepravdivé informace. Naše platforma navíc přes léto prošla výrazným vylepšením, při kterém jsme vycházeli z názorů našich uživatelů. Stejně jako firmám, i zájemcům o práci teď pro zaregistrování stačí jen pár kliknutí a stručné shrnutí svých zkušeností a očekávání.

Jaký byl vývoj Techloopu na trhu a jak ho vidíte do budoucna?

Nějakou dobu jsme se na českém pracovním trhu rozhlíželi a hledali, co potřebuje. To se nám podařilo a s naším projektem jsme uspěli.  Mám radost, že stále rosteme a každý měsíc se přihlašují stovky nových uživatelů, a i počet registrovaných firem stále stoupá. Většina z nich se o nás dozvěděla na základě doporučení, což je ta nejlepší reklama. O tom, že náš projekt má smysl, svědčí i významná investice od fondů Springtide Ventures a Rockaway Ventures. Díky nim jsme mohli nabrat nové zaměstnance a expandovat do dalších zemí. V současnosti náš projekt působí kromě Česka a Slovenska také v Maďarsku a Nizozemsku, a plánujeme vstup i na další evropské trhy. Zatím se úspěšně soustředíme na svět informačních technologií, ale věříme, že naše platforma má šanci se uplatnit i v jiných odvětvích.

Zdroj: HR forum