Dvě osobnosti získaly milion korun za přínos ve vzdělávání - People Management Forum
Vyberte stránku

Nadační fond Avast v předvečer svátku dárcovství Giving Tuesday vyhlásil laureáty druhého ročníku ocenění Avast Foundation Awards

Praha, 26. listopadu 2018 – Nadační fond Avast dnes vyhlásil laureáty druhého ročníku cen Avast Foundation Awards, letos za témata spojená se vzděláváním. Ocenění za odvahu i jasný, otevřený a udržitelný přístup k rozvoji svého oboru získali Ondřej Neumajer, za přínos na poli digitální gramotnosti, a Karel Strachota, který se dlouhodobě snaží o podporu výuky moderní historie a posilování mediální gramotnosti. Každý z laureátů obdržel 500 tisíc Kč, které může využít na libovolný účel.


Vyhlášení ocenění a částka ve výši milion korun předaná v předvečer mezinárodního svátku dárcovství Giving Tuesday předznamenává záměr Nadačního fondu Avast začít se vzdělávání věnovat komplexně skrze nový program Učíme se spolu. „Věříme, že kvalitní vzdělání je základ pro to, aby nová generace obstála v 21. století a byla schopná chopit se nelehkých témat, jež jsou ale důležitá pro svobodný a smysluplný život. Oba laureáti svojí činností podněcují kritické myšlení a přispívají k systému výuky, která děti připraví na výzvy a příležitosti dnešního rychle se rozvíjející světa,“ doplnila Jarmila Baudišová, předsedkyně správní rady Nadačního fondu Avast.

Ondřej Neumajer pracuje jako konzultant vzdělávání, lektor, didaktik a popularizátor využívání informačních a komunikačních technologií. Dlouhodobě se zabývá problematikou zapojení digitálních technologií do vzdělávání a vzdělávacími inovacemi. „Praktickým dopadem účelného využívání technologií ve výuce by mělo být to, že děti porozumí digitálnímu světu kolem sebe, stanou se tak k němu kritičtější, umožní jim to lépe čelit jakékoliv manipulaci a budou i lépe připraveni na budoucnost,” objasňuje.

Kritické myšlení je klíčové i z pohledu druhého laureáta Karla Strachoty, který převzal ocenění za mimořádný přínos v oblasti výuky moderní historie a mediální gramotnosti. Jako zakladatel a ředitel programu Jeden svět na školách podporuje mediální vzdělávání a vštěpuje demokratické hodnoty žákům po celé České republice. Materiály tohoto programu využívají ve výuce dvě třetiny základních a středních škol. „Prostřednictvím dokumentárních filmů a našich dalších didaktických materiálů se mladí lidé seznamují s nedávnou minulostí i aktuálními tématy současného světa. Pokládají si otázky, na něž zpravidla neexistují jednoduché odpovědi. Přesto je důležité je klást,“ upřesňuje.

Obě témata jsou Nadačním fondem Avast považována za jedny ze základních pilířů vzdělávání pro 21. století, které je předmětem podpory nového programu s titulem Učíme se spolu. V příštích letech chce vložit částku v řádech desítek milionů korun s cílem dosáhnout systémových změn, stejně jako se to podařilo v rámci programu Spolu až do konce zaměřeného na paliativní medicínu, kde bylo dosud rozděleno přes 125 milionů Kč.

V rámci výzvy Giving Tuesday měli navíc zaměstnanci Avastu po celém světě možnost sami hlasovat o výběru dvou českých a dvou zahraničních organizací, kterým od zítřejšího dne mohou prostřednictvím interního portálu přispět na činnost přímo ze své výplaty.

Zdroj: Avast