Dvacet mladých lidí ze sociálně znevýhodněného prostředí je blíže kariéře svých snů - People Management Forum

Praha, 19. prosince 2018

Mladí lidé z Moravskoslezského kraje, kteří byli vybráni do projektu Rozhled neziskové organizace Nadání a dovednosti, o.p.s., absolvovali poslední workshopy a individuální kariérní poradenství. Díky projektu Rozhled nyní ví, jakým směrem se ve své budoucí kariéře vydají. Zároveň získali nové dovednosti a informace, které jim po ukončení studia pomohou uspět na pracovním trhu.

Uplynulý víkend měli účastníci program opravdu nabitý. Nejprve si v sobotním dopoledním bloku vyslechli přednášku o cestování v USA od studentek Denisy a Karolíny, které jim předaly tipy, jak mohou levně cestovat a na co před cestou ale nezapomenout. Odpoledne pak byla na programu přednášku o mediální gramotnosti s lektorem Tiborem Vocásekem z projektu Zvol si info. Mezitím ještě účastníci absolvovali hodinové individuální sezení s kariérními poradci PhDr. Petrou Drahoňovskou a Mgr. Valerym Senichevem, Ph.D., kde se zaměřili na životopisy a jejich další kariérní směřování.

V neděli je pak lektorka Hana Pilcová provedla velmi důležitým workshopem na téma „Finanční gramotnost a bydlení“. Finanční gramotnost je pro mladé lidi ze znevýhodněného prostředí velmi důležitá, aby po osamostatnění neskončili v dluhové pasti či v horším případě na ulici. Na závěr celého projektu proběhlo slavnostní předání certifikátů všem úspěšným absolventům celého projektu.

A jak projekt hodnotí účastníci? „Strašně super, jsem ráda, že jsem se přihlásila a hlavně, že jsem měla tu možnost tady být. Dozvěděla jsem se spoustu věcí, které jsem nevěděla. Strašně moc děkuji,“ zhodnotila svoji účast čerstvá absolventka projektu, studentka střední školy. A další účastnice dodala: „Projekt mi pomohl si ujasnit, co opravdu chci a zjistila jsem, že není tak těžké toho dosáhnout, jak jsem si myslela. Nyní už vím, kde a jak hledat práci, jak získat kontakty. Strašně moc jsem se toho dozvěděla. Už se ani tolik nebojím budoucnosti a řekla bych, že jsem díky projektu samostatnější. Až budu dospělá a budu řešit práci, tak už to nebude tak těžké, protože budu vědět co a jak. Dalo mi to strašně moc a za všechno děkuji.“

Nezisková organizace Nadání a dovednosti má za sebou již více než šestiletou úspěšnou praxi s mladými lidmi z dětských domovů a pěstounských rodin. Projekt Rozhled je čtyřměsíční mentoringový program zaměřený na volbu správné kariéry, rozvoj nadání a dovedností a následného osamostatnění se a uplatnění se na trhu práce. Poprvé se do projektu hlásili nejen mladí lidé z dětských domovů a pěstounské péče, ale i ze sociálně znevýhodněného prostředí. V tomto kole bylo do projektu vybráno 20 účastníků z rozdílného sociálního zázemí (komplikovaná situace v rodině, neúplná rodina, nemoc nebo úmrtí v rodině, špatná finanční situace aj.).

Zdroj: Tisková zpráva Nadání a dovednosti